Návod na správnu starostlivosť o šperky.
Aby Vám Váš nový šperk vydržal čo najdlhšie, venujte prosím pozornosť nasledovným informáciám:
Základné pravidlá pre používanie šperkov
- Odporúčame Vám odložiť Vaše šperky hlavne pri domácich prácach, športovaní, sprchovaní, i na noc pred spaním, aby nedošlo k mechanickému poškodeniu šperkov.
- Šperky nenoste pri výkone ťažkých prác, v prašnom alebo vlhkom prostredí, ani v prostredí kde prichádzate do styku s chemickými výparmi. Chráňte ich pred nárazmi, pred kontaktom s tvrdými predmetmi, kozmetikou a agresívnymi čistiacimi prostriedkami, a tiež ich nenoste pri činnostiach, kde by mohlo dôjsť k pretrhnutiu retiazok, či poškodeniu samotného šperku.
- Dohliadnite na to, aby šperk neprišiel do styku s vodou (sladkou, termálnou, minerálnou, slanou), saponátmi, vlasovými prípravkami, parfumami.
- Šperky poškodzujú aj chemické prostriedky, preto je vhodné ich odložiť pri praní bielizne či umývaní riadu.
- Šperky reagujú aj na ľudský pot a môže sa stať, že ich povrch zoxiduje.
- Pri brúsených retiazkach a pri pevnejších retiazkach (ako napr. pri hadíkovej) postupujte pri ich ukladaní čo najopatrnejšie, aby ste ich nezlomili.
- V domácich podmienkach je možné šperk vyčistiť čistiacimi kvapalinami a handričkami dostupnými v drogériách alebo v klenotníctvach. Pred ich použitím si pozorne prečítajte návod na použitie. Handričky nepoužívajte na šperky, ktorých povrch je matovaný, alebo jemne gravírovaný. Takáto úprava sa môže takýmto zaobchádzaním poškodiť.
- Aby ste predišli oxidácii šperkov, je vhodné ich uskladňovať v PVC vrecúškach alebo šperkovniciach s čo najmenším prístupom vzduchu.
- Pokiaľ sa Vám šperk poškodí i napriek dodržiavaniu všetkých zásad starostlivosti o šperky, nepokúšajte sa ho opravovať svojpomocne, ale nechajte ho opraviť buď u skúseného zlatníka, alebo – ak je šperk v záruke, a jedná sa o výrobnú vadu – bude Vám šperk opravený predávajúcim.
Starostlivosť o striebro
- Je mäkšie ako zlato či platina, a ľahko sa poškriabe. Tiež reaguje na vplyv vonkajšieho prostredia zmenou farby alebo stratou lesku. Prirodzenou vlastnosťou striebra je jeho oxidácia, čiže sčernenie. Na spustenie tohto procesu často stačí už malá prítomnosť chemických látok, niekedy stačí napríklad aj ľudský pot.
- Ku nevhodným chemickým reakciám dochádza vplyvom poveternostných podmienok, termálnych a minerálnych vôd, chemických prostriedkov, kozmetických prostriedkov, prostriedkov pre domácu ale aj osobnú hygienu. Preto sa vyhýbajte noseniu strieborných šperkov v situáciách, v ktorých môžu prísť do styku s týmito vplyvmi. Z toho dôvodu nenoste strieborné šperky na termálnych a minerálnych kúpaliskách, neumývajte riad so šperkami, nenechávajte ich vo vlhkom prostredí a nenoste ich do práce pri ktorej používate akékoľvek chemické prostriedky.
- Striebro tmavne pomerne rýchlo, preto je vhodné strieborné šperky čistiť aspoň raz za rok. Tu je niekoľko možností ako môžete strieborný šperk vyčistiť v domácom prostredí:
– pomocou mäkkej kefky, mydla s vodou alebo citrónovej šťavy
– použitím malého množstva odmasťovacieho prostriedku na riad, následne opláchnite teplou vodou a preleštite mäkkou handričkou
– použitím sódy bikarbóny a kúska hliníka. Do trošky vody, ktorá sa varí vložte striebro a kúsok hliníka (napr. alobal, či hliníkovú lyžičku) a nasypte sódu bikarbónu. Nastane reakcia, chvíľu povarte, následne opláchnite. Tento spôsob nie je ale vhodný pre šperky s vkladanými či vlepovanými kameňmi, ani pre šperky s farebnými aplikáciami, či potlačou.
- Niektoré strieborné šperky majú aj ochranný povrch vytvorený z iných kovov (napr. zlato, ródium, ruténium), ktoré zabezpečia vyššiu odolnosť a trvácnosť lesku. Aby ste predĺžili lesk šperku, utierajte ho špeciálnou handričkou na čistenie striebra.
- Nikdy nepoužívajte rozpúšťadlá, agresívne čistiace prostriedky alebo prípravky na umývanie strieborných príborov, ktoré môžu poškodiť strieborné šperky, a šperky skladujte v PVC vrecúškach alebo šperkovniciach s čo najmenším prístupom vzduchu.
Starostlivosť o chirurgickú oceľ
- Tieto šperky nevyžadujú takmer žiadnu starostlivosť. Vyrábajú sa z kvalitnej nehrdzavejúcej chirurgickej ocele, ktorá je tvrdým a odolným materiálom, i keď i tieto šperky sa môžu poškriabať (najmä pri prevedení s vysokým leskom).
- Oceľový šperk je možné jednoducho vyčistiť v čistej vode s mydlom a následne dôkladne opláchnuť a vysušiť. Pri šperkoch so vsadenými alebo vlepovanými kameňmi, postupujte pri čistení opatrne, aby ste predišli znehodnoteniu šperku.
- Ani šperky z chirurgickej ocele nie sú odolné voči termálnej vode. Hlavne pokiaľ táto voda obsahuje síru, pred vstupom do vody odložte všetky vaše oceľové šperky tak, aby neprišli do kontaktu s takouto vodou.
- Hlavnou výhodou chirurgickej ocele je, že nevyvoláva alergické reakcie.